}

CSR

DLACZEGO

Proekologiczna działalność przedsiębiorstw przestaje być modą, a staje się obowiązkiem, jedną z wytycznych działalności. Systematyczne podnoszenie efektywności produkcji, zmniejszanie zużycia energii i innych zasobów to standard, który nie tylko może zapewnić konkurencyjność na rynku i pomóc osiągnąć wymierne korzyści finansowe, ale również istotnie wpływa na wizerunek firmy. Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) to również, poza kwestiami środowiskowymi, wzięcie odpowiedzialności za wpływ podejmowanych decyzji i aktywności na społeczeństwo. Coraz bardziej świadomi konsumenci XXI wieku potrzebują czegoś, co wyróżni Twoją firmę wśród innych – może to być jakość, design, ale również społeczna odpowiedzialność, będąca wytyczną dla wielu, być może również Twoich, klientów. Odpowiednie zaadresowanie tych potrzeb może zapewnić przewagę konkurencyjną i innowacyjność.

7_2

Social Carbon Offset to idealna odpowiedź na te potrzeby. Dzięki temu innowacyjnemu narzędziu zrealizujesz jednocześnie cele środowiskowe i społeczne. Co więcej:

  • Dzięki kalkulatorowi, opracowanemu przez ekspertów Polskiej Akademii Nauk, możesz przeprowadzić wyliczenie dotyczące emisji gazów cieplarnianych powstałych w związku z działalnością Twojej firmy. Uzyskasz dane dotyczące śladu węglowego Twoich operacji, działań produkcyjnych, produktów, organizowanych imprez, wyjazdów służbowych itd.
  • Dodatkowo możesz uzyskać ekspertyzę dotyczącą poprawy efektywności wykorzystania paliw i energii w Twojej firmie. Dzięki temu będziesz mógł zmniejszyć koszty zużycia energii, a tym samym ograniczyć emisję gazów cieplarnianych związaną z Twoją działalnością.
  • Powstałe, trudne do uniknięcia emisje możesz zrekompensować poprzez inwestycje w odpowiednio dobrane instalacje odnawialnych źródeł energii, których użytkowanie przyniesie konkretne redukcje emisji gazów cieplarnianych.

Co dodatkowo zyskasz?

  • Proekologiczny wizerunek firmy, marki, produktu, usługi – potwierdzony certyfikatem zero- lub niskoemisyjnym.
  • Spełnienie wymogów CSR i nawiązanie dobrych relacji z partnerami biznesowymi.
  • Pozyskanie nowych, świadomych ekologicznie klientów.

KTO

Kalkulator został opracowany z myślą o firmach działających w obszarze TSL, MICE i ICT. Jednocześnie jesteśmy otwarci na współpracę z firmami reprezentującymi pozostałe branże – m.in. w zakresie kalkulacji, offsetu i komunikacji ich działań związanych z transportem (pracowników, towarów), organizowanymi wydarzeniami bądź nośnikami informacji (strony www, aplikacje mobilne itp.).

tsl

TSL - transport, spedycja, logistyka

Według danych IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) transport przyczynia się do 13% całkowitej emisji CO2. Wpływ środowiskowy TSL związany z emisją jest przyczyną różnorakiej presji na firmy z tej branży – i to nie tylko ze strony regulatorów, jak np. Komisji Europejskiej, która wprowadziła lotnictwo do Systemu Handlu Emisjami ETS.

Z czasem presja będzie odczuwalna również ze strony konsumentów, wśród których badania marketingowe wykazują rosnącą świadomość ekologiczną, oraz klientów biznesowych. Ci ostatni bowiem przy analizie własnej łańcucha dostaw muszą brać pod uwagę poziom emisji generowany przez transport produktu, ponieważ na nich również mogą zostać nałożone dodatkowe obciążenia związane z presją środowiskową, np. daniny publiczne nałożone przez regulatora.

Ponadto koszt emisji z transportu jest wliczany w cenę produktu, a klienci biznesowi są wrażliwi na postrzeganie ich marki przez konsumentów. Jeśli chcą wprowadzić niskoemisyjny produkt, będą szukali firmy TSL, która sprosta wymaganiom cyklu życia danego produktu. W tej sytuacji firmy z branży TSL stoją wobec strategicznych decyzji obniżenia emisyjności (np. poprzez większą ładowność, lepsze planowanie trasy czy zmiany w środkach transportu, działania offsetowe) oraz budowy marki postrzeganej przez klientów jako przyjaznej środowisku.

mice

MICE (Meetings, Incentives, Conference and Exhibitions) – spotkania, imprezy motywacyjne, konferencje, wystawy

MICE ma zdecydowanie największe doświadczenie i zaangażowanie w dziedzinie obliczania śladu węglowego i redukowania emisji gazów cieplarnianych. Zdarza się, że poszczególne miasta w Polsce, organizując konferencje, wystawy czy spotkania, wprowadzają działania offsetowe, jednak samo obliczenie śladu węglowego w tym sektorze jest jeszcze nowością. Najważniejszym i jednym z niewielu wydarzeń z branży MICE na terenie Polski, dla którego policzono ślad węglowy, ale głównie skupiono się na jego redukowaniu, była konferencja UNFCCC (Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu) COP19, która odbyła się w listopadzie 2013 roku w Warszawie. Znane są również przypadki offsetowania konferencji naukowych i koncertów muzycznych.

ict

ICT (Information and Communication Technologies) - techniki informacyjne i komunikacyjne

Sektor ICT od roku 2010 wykazuje bardzo duży wzrost zainteresowania tematyką śladu węglowego. W sektorze ICT definiowany jest on jako wpływ na środowisko wywoływany przez sieci mobilne i stałe, sieci korporacyjne, centra danych oraz wszelki sprzęt podłączony do sieci, tj. smartfony, tablety, komputery PC i modemy. Za największy procent śladu węglowego ICT odpowiada działanie komputerów PC oraz centra danych.

POLICZ

Kalkulacja emisji Twojej firmy, produktu lub usługi to pierwszy krok w stronę neutralizacji negatywnego wpływu na środowisko.

Zaproponowana metodologia obliczania śladu węglowego została opracowana zgodnie z wytycznymi normy ISO 14067, a także w oparciu o ideę cyklu życia LCA (Life Cycle Assessment), która umożliwia badanie aspektów środowiskowych i potencjalnych wpływów w całym okresie życia wyrobu (tj. „od kołyski aż po grób”), począwszy od pozyskania surowców, przez produkcję, użytkowanie, aż do momentu, kiedy stanie się odpadem i zostanie poddany procesom odzysku, w tym recyklingu, lub unieszkodliwianiu. Umożliwia to ocenę i optymalizację technologii procesów i produktów poprzez określenie punktów krytycznych, czyli miejsc w procesie technologicznym, które w największym stopniu oddziałują na środowisko, dzięki czemu daje podstawy do poszukiwania rozwiązań optymalnych. Przyjęte wskaźniki emisji zostały zaczerpnięte z bazy ELCD opracowanej przez Joint Research Centre Komisji Europejskiej oraz z komercyjnej bazy Ecoinvent.

W ramach SCO możliwa jest kalkulacja emisji związanej z bieżącą działalnością firmy/organizacji, a także z wprowadzeniem na rynek wybranego produktu lub usługi. Na potrzeby kalkulacji zbieramy dane dotyczące m.in.: zużycia energii elektrycznej i cieplnej, wykorzystania OZE, zużycia mediów, ilości odpadów zmieszanych i segregowanych oraz materiałów eksploatacyjnych. Potrzebne są również dane administracyjno-biurowe, np. powierzchnia biura, czy liczba pracowników. W przypadku kalkulacji robionych dla konkretnych działań, usług lub produktów potrzebne są również dane dotyczące bezpośrednio ocenianego zagadnienia lub branży.

Nasz konsultant służy wsparciem w procesie kalkulacji, a w zależności od potrzeb potrzeb istnieje możliwość dostosowania kalkulatora do indywidualnych obszarów emisji.

ZAKOMUNIKUJ

Dzięki skorzystaniu z aplikacji i wdrożeniu usługi offsetu możesz uzyskać miano „niskoemisyjnego” lub „zeroemisyjnego”, wzmacniając swoją innowacyjność i konkurencyjność na rynku. Analogiczny certyfikat może uzyskać wybrany produkt lub usługa. Tego typu działania są zgodne z założeniami koncepcji Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, wdrażanej przez coraz większą liczbę podmiotów, jak i z nowymi działaniami Komisji Europejskiej, dotyczącymi pomiaru efektywności środowiskowej produktów i organizacji.

                          niskoemisyjny                                                                      zeroemisyjny

ZARZĄDZAJ

Dodatkowym elementem naszej współpracy może być opracowanie raportu opisującego możliwości usprawnień i zwiększenia efektywności zarządzania emisjami. Szczegółowy zakres audytu i rekomendacji jest ustalany indywidualnie, w zależności od potrzeb i specyfiki biznesowej firmy.

Standardowo taki audyt zawiera m.in. wyliczenia oszczędności, ocenę opłacalności i wybór usprawnień zmniejszających straty energii cieplnej poprzez przenikanie ciepła przez ściany i stropy, ocenę jakości powietrza wentylacyjnego oraz propozycje poprawy sprawności instalacji grzewczej, klimatyzacyjnej i rekuperacji ciepła. Dokument taki zawiera wytyczne w odniesieniu do nowoczesnego oświetlenia, czujników ruchu, napędów elektrycznych i procesów produkcyjnych, a także zużycia ciepłej i zimnej wody.

Raport ten jest podstawą do opracowania strategii optymalizacji i minimalizacji emisji oraz zidentyfikowania krótko- i długofalowych planów działania, które w rezultacie przynoszą realne oszczędności finansowe bezpośrednio wynikające z podniesienia efektywności energetycznej budynków oraz procesów i działań.

ZOFFSETUJ

W wyniku przeprowadzonej kalkulacji zostaje wyliczony poziom generowanych emisji oraz przybliżony koszt ich neutralizacji. Z założenia, offsetu emisji dokonuje się poprzez inwestycje w instalacje odnawialnych źródeł energii u podmiotów prospołecznych. Podmioty te, analogicznie jak firmy, podlegają audytowi emisji i otrzymują rekomendacje w zakresie usprawnień w użytkowanych obiektach. Dzięki temu mamy możliwość dostosowania rodzaju instalacji odnawialnych źródeł energii do potrzeb i możliwości konkretnego partnera.

W zależności od wyniku kalkulacji dobierana jest odpowiednia technologia OZE mająca służyć neutralizacji. Przykładowo, aby zoffsetować emisję 3 ton CO2/rok, należy zainstalować, przy najlepszej – południowej orientacji, panele fotowoltaiczne o mocy około 3,3 kW. Przy odchyleniu orientacji paneli w kierunku wschodnim lub zachodnim maleje roczny uzysk energii, w związku z czym zwiększa się wymagana liczba modułów fotowoltaicznych. Aby analogiczną ilość emisji CO2 zoffsetować w technologii wiatrowej należy zainstalować mikrowiatrak o mocy 3 kW, który wytworzy około 3 MWh rocznie. Wytworzona przez taką mikroelektrownię moc zależy nie tylko od typu generatora, ale także od położenia geograficznego – w Polsce występuje kilka stref wietrznych.

W każdym przypadku podjęcia offsetu emisji poprzez inwestycję u konkretnego podmiotu prospołecznego, jako pierwsze zostaną zaproponowane prostsze rozwiązania, takie jak: modernizacja oświetlenia, czujniki ruchu, optymalizacja źródeł ciepła, termostaty, odpowiednia wentylacja, ocieplenie elewacji i ścian. Zawsze należy najpierw zminimalizować energochłonność instalacji, aby poprawnie dobrać instalacje OZE.