}

Dla kogo?

Formularz

Jeśli Twoja organizacja realizuje cele społeczne i działa na rzecz pomocy potrzebującym, lub jeśli zarządzasz wspólnotą lub spółdzielnią mieszkaniową, której mieszkańcy mają problemy z pokryciem kosztów użytkowanej energii dołącz do Social Carbon Offset. W tym celu wypełnij załączony formularz i prześlij go na nasz adres mailowy. Zachęcamy do współpracy.

Kliknij tutaj i pobierz formularz dla instytucji prospołecznych.

OZE

W ramach SCO bierzemy pod uwagę dwie technologie wytwarzania energii elektrycznej – ogniwa fotowoltaiczne i mikrowiatraki oraz technologię kolektorową do produkcji ciepłej wody użytkowej z energii promieniowania słonecznego.

Bez nazwy-1

Wielkość nasłonecznienia w Polsce jest wystarczająca, aby wykorzystywać energię słońca do produkcji energii elektrycznej na użytek zarówno gospodarstw domowych, jak też instytucji prospołecznych. Potencjał nasłonecznienia jest różny w różnych regionach kraju, przykładowo na Lubelszczyźnie wynosi 1200 kWh/m2 rocznie, a na Mazurach i Pomorzu 900 kWh/m2 rocznie.

Na kompletną instalację fotowoltaiczną składają się panele fotowoltaiczne, inwerter, system mocowania, zabezpieczenia i przewody, do tego dochodzą koszty montażu i konfiguracji.

Podobnie, intensywność wiatrów jest różna w zależności od regionu. Duże instalacje wymagają średniorocznej wietrzności na poziomie 5,5-7 m/s. Mniejsza wartość nie wyklucza natomiast możliwości instalowania małych elektrowni wiatrowych. Moc oraz ilość energii wytwarzanej przez turbinę zmieniają się w czasie, ponieważ w dużej mierze zależą od prędkości wiatru. Wiatr potrzebny do startu turbiny musi wiać z odpowiednią prędkością, zwykle nie mniejszą niż 4 m/s. Kiedy prędkość przekroczy 25 m/s, turbina musi być zatrzymana. Energię elektryczną wytwarzaną przez turbinę trzeba zatem magazynować. W większości przypadków wykorzystuje się do tego baterie akumulatorów.

Warunki

Aby przystąpić do Social Carbon Offset jako beneficjent wsparcia realizowanego poprzez działania na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej i instalację urządzeń do produkcji energii ze źródeł odnawialnych, instytucje prospołeczne muszą:
  • być właścicielami terenu lub budynku, gdzie posadowiona będzie instalacja OZE
  • zapewnić możliwości techniczne i prawne montażu instalacji OZE
  • posiadać audyt energetyczny obiektu i lokali lub budynków (istniej możliwość współpracy w zakresie opracowania takiego audytu energetycznego)
  • zapewnić gotowość do obsługi urządzeń na poziomie podstawowym.